Jak korzystać z zasobów elektronicznych Biblioteki spoza sieci PL?
AccessEngineering to wielokrotnie nagradzana inżynierska platforma referencyjna i dydaktyczna, która dostarcza światowej sławy interdyscyplinarne treści inżynierskie zintegrowane z analitycznymi narzędziami do nauczania i uczenia się. AccessEngineering przygotowuje studentów do rozwiązywania rzeczywistych problemów, ułatwia planowanie i realizację programu nauczania oraz pomaga profesjonalistom szybciej znajdować istotne informacje. Baza daje dostęp do pełnotekstowych monografii i podręczników, filmów wideo, interaktywnych tabel, grafik i ilustracji dotyczących inżynierii.
Baza danych Building Types Online to źródło wiedzy i praktyki o projektowaniu architektonicznym. Opiera się na wysokiej międzynarodowej pozycji Birkhäusera w profesjonalnych książkach o architekturze, wiedzy autorów i redaktorów, którzy są czołowymi ekspertami w swoich dziedzinach, a także na technicznej jakości ilustracji. Baza danych oferuje ekskluzywne i niezrównane, bardzo elastyczne i szczegółowe wyszukiwanie i przeglądanie zawartości programu Birkhäuser na temat typów budynków. Wszystkie treści zostały napisane i wybrane przez światowej sławy autorów w dziedzinie projektowania architektonicznego.
Szeroki wybór e-booków akademickich od najlepszych wydawców. Dzięki setkom tysięcy tytułów wolnych od DRM i zoptymalizowanemu sposobowi wyszukiwania i czytania w stworzonych przez bibliotekarzy akademickich kolekcjach e-booków, czytelnik zyskuje swobodny dostęp do literatury naukowej. Baza EBSCO eBook jest zintergrowana z EBSCOhost i EBSCO Discovery Service.
Baza danych Emerald zapewnia dostęp do około 350 czasopism i 3000 książek m.in. z dziedziny inżynierii, ekonomii, zarządzania i marketingu. Skierowana jest do szerokiego grona odbiorców: od studentów, poprzez profesjonalistów do pracowników naukowych. W bazie umieszczone są publikacje najlepszych specjalistów z poszczególnych dziedzin.
Emerging Markets Information Service (EMIS) Intelligence – to serwis obejmujący wyselekcjonowane informacje biznesowe o rynkach wschodzących i rozwijających się. EMIS Intelligence oferuje dostęp do 745 źródeł informacji dotyczących Polski oraz wybranych państw z Europy Centralnej, Wschodniej i Południowej, dotyczące takich dziedzin jak ekonomia, finanse i zarządzania oraz z rachunkowości, biznesu, prawa i polityki. Dla każdego kraju serwis oferuje dostęp do źródeł, w języku lokalnym i w języku angielskim.
Serwis IBUK Libra jest istniejącą od 2008 roku częścią Wydawnictwa Naukowego PWN. Platforma udostępnia publikacje elektroniczne oraz zasoby edukacyjne Grupy PWN oraz kilkuset innych Wydawców. Księgozbiór wirtualnej czytelni liczy ponad 2260 publikacji specjalistycznych, naukowych i popularnonaukowych wydanych przez najważniejsze polskie oficyny.
Biblioteka cyfrowa IEEE Xplore umożliwia odkrywanie treści naukowych i technicznych publikowanych przez IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) i jego partnerów wydawniczych. IEEE Xplore zapewnia dostęp do blisko 5,5 miliona pełnotekstowych dokumentów z najbardziej popularnych na świecie publikacji z zakresu elektroniki, elektrotechniki, informatyki, fizyki, inżynierii i technologii.
Nature (International Journal of Science) – jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych czasopism naukowych. Tygodnik Nature jest międzynarodowym czasopismem naukowym prezentującym odkrycia ze wszystkich dziedzin nauk przyrodniczych, inżynieryjnych oraz (rzadziej) ścisłych i ekonomicznych. Jest jednym z najczęściej cytowanych czasopism ze wszystkich czasopism naukowych wydawanych na świecie. Jego wskaźnik cytowań Impact Factor wynosi 49,962 (dla okresu 2 lat) i 54,637 (dla okresu 5 lat).
Science – recenzowane czasopismo naukowe wydawane przez American Association for the Advancement of Science. Tygodnik Science publikuje badania i przeglądy naukowe, najnowsze wiadomości z dziedziny nauk przyrodniczych, opinie na temat polityki naukowej oraz inne materiały dotyczące nauki i technologii oraz badań naukowych, osiągając największy nakład spośród wszystkich odpłatnych, ogólnonaukowych i recenzowanych czasopism.
Baza ScienceDirect to jedna z największych na świecie pełnotekstowych kolekcji opublikowanych artykułów badawczych, prowadzona przez wydawnictwo Elsevier. Zawiera ponad 2 mln artykułów z ponad 2000 czasopism naukowych, jak również liczne serie naukowe. Zakres tematyczny obejmuje nauki techniczne, matematyczno - przyrodniczne, medycynę, chemię, fizykę, ekonomię oraz wiele innych.
Baza zawiera pełne teksty artykułów z czasopism orazpełne teksty książek, opublikowanych przez koncern wydawniczy Springer Verlag oraz Kluwer Academic Publishers. Zakres tematyczny publikacji obejmuje nauki techniczne, ekonomię, biznes, chemię, fizykię, biologię i ochronę środowiska, matematykę i informatykę, statystykę, prawo oraz medycynę.
Najbardziej kompleksowa baza materiałowa na świecie, obejmująca właściwości około 490000 różnych materiałów konstrukcyjnych. Baza wykazuje zaawansowane właściwości metali, polimerów, ceramiki, kompozytów i materiałów niemetalicznych. Szereg narzędzi na zaimplementowanych na platformie (Total Metals, PolyPLUS,DataPLUS, SmartComp i in.) umożliwia m.in. wyszukanie informacji dotyczących szeregu właściwości materiałów oraz ich porównanie, identyfikację nieznanych materiałów oraz dostęp do danych na temat korozji, wymiarow i tolerancji oraz powłok dla tysięcy różnych materiałów.
Publikacje APS (publikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Fizyczne) służą międzynarodowej społeczności fizyków recenzowanymi czasopismami naukowymi, wiadomościami i komentarzami na temat najnowszych badań opublikowanych w czasopismach Physical Review. Zbiór czasopism „Physical Review” obejmuje 16 czołowych recenzowanych czasopism naukowych z zakresu fizyki i nauk pokrewnych.
EBSCOhost jest intuicyjną internetową platformą badawczą używaną przez tysiące instytucji i miliony użytkowników na całym świecie. Platforma EBSCOhost obejmuje różne bazy danych udostępniające książki, czasopisma i abstrakty z wielu dziedzin, m.in. z zakresu nauk ścisłych, inżynierii, techniki, informatyki, ekonomii i zarządzania. Dzięki wysokiej jakości bazom danych i funkcjom wyszukiwania, EBSCOhost pomaga naukowcom w szybkim wyszukiwaniu potrzebnych im informacji.
Journal Citation Reports - baza jest narzędziem do oceny wartości merytorycznej czasopism naukowych. Journal Citation Reports (JCR) Science Edition umożliwia ocenę danego czasopisma oraz porównanie go z innymi czasopismami w oparciu o zawarte w bazie współczynniki, głównie o wskaźnik IMPACT FACTOR (IF - wskaźnik oddziaływania, wpływu) oraz przy wykorzystaniu informacji o cytowaniach. Jest to obszerne źródło danych o cytowaniach z czasopism naukowych z wielu dziedzin. Baza JCR jest składową serwisu Web of Science.
Scopus to największa wielodziedzinowa baza cytowań i abstraktów recenzowanych czasopism naukowych, książek i materiałów konferencyjnych. Baza Scopus wyposażona jest w narzędzia do śledzenia, analizowania i wizualizacji badań naukowych. Zapewnia najbardziej wszechstronny przegląd światowych wyników badań w dziedzinie nauk ścisłych, technologii, medycyny, nauk społecznych, sztuki i nauk humanistycznych.
MathSciNet® to publikacja elektroniczna oferująca dostęp do bazy danych zawierającej recenzje, streszczenia i informacje bibliograficzne dotyczące większości literatury z zakresu nauk matematycznych. Każdego roku dodawanych jest ponad 125 000 nowych pozycji, z których większość jest klasyfikowana zgodnie z klasyfikacją przedmiotów matematycznych. MathSciNet® zawiera ponad 3,6 miliona pozycji i ponad 2,3 miliona bezpośrednich linków do oryginalnych artykułów.
Web of Science (WoS) to pakiet baz abstraktowo-bibliometrycznych (tzw. indeksów cytowań), wydawanych przez firmę Thomson Reuters (poprzednio: Filadelfijski Instytut Informacji Naukowej). Zawiera ocenę bibliometryczną cytowań czasopism naukowych. W skład wchodzą indeksy: Science Citation Index Expanded (SCIE), Social Sciences Citation Index (SSCI), Art & Humanities Citation Index (AHCI), Conference Proceedings Citation Index (CPCI). SCIE, SSCI i AHCI znane są jako pakiet: Web of Science (WoS). Pakiet Web of Science tworzy również baza bibliometryczna: Journal Citation Reports (JCR).
Medline, baza będąca składową serwisu Web of Science, jest bazą Narodowej Biblioteki Medycznej USA, zawierającą bibliografię, indeksy i abstrakty artykułów z ponad 5600 czasopism z zakresu medycyny (ponad 18 milionów rekordów), farmacji, pielęgniarstwa, stomatologii, weterynarii, ochrony zdrowia i nauk biomedycznych.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17